1992 yılında 6 fakülte, 1 meslek yüksekokulu, 3 enstitü ile kurulan Kocaeli Üniversitesi ülkemizin önde gelen bilim ve eğitim merkezlerinden birisidir. Üniversitemizin kuruluşunun 25.yılını kutladığımız bu günlerde ülkemizin gelişimine ve bilime yaptığımız katkının haklı gururunu yaşamaktayız.
Farklı düşünme yolları geliştiren, alternatif bakış açıları üreten, okuyan, araştıran ve entelektüel sermayesini her gün arttırarak milleti için kullanan nesiller yetiştirmekteyiz. Bu sebeple diyoruz ki: “Türkiyemiz için eğitiyor, araştırıyor ve üretiyoruz.”
MUHTEŞEM BİR YERLEŞKE 17 Ağustos 1999 tarihi gerek ülkemiz gerekse üniversitemiz açısından büyük kayıpların yaşandığı acı bir tarih. Marmara depreminin etkisiyle oluşan bu büyük yıkım üniversitemizin %75 inin yok olmasına sebep olmuştur, ancak Üniversitemiz gücüyle bu büyük yarayı hızla sarmış bugünkü modern ve her açıdan gelişmiş kampüsüne kavuşmuştur.
Türkiyenin ilk projelendirilmiş yerleşkesi olan Umuttepe Yerleşkesi Türkiye’nin ve dünyanın sayılı kampüslerindendir. Doğanın merkezinde, şehrin gürültüsünden uzak, ferah havası ile özel bir konumu olan yerleşkemiz 6500 dönümlük alanda; spor tesisleri, araştırma ve uygulama hastanesi, modern eğitim kurumları ve sosyal alanları ile gurur verici bir tesis kimliğindedir.
BUGÜN KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ 18 Fakülte, 2 Yüksekokul, 21 Meslek Yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuvarı ile hizmet veren dev bir eğitim kurumudur.
81.000’in üzerinden öğrencisi ile her sene ülkemize yetişmiş bireyler kazandıran üniversitemiz, 15 Araştırma ve Uygulama Merkezi, 28 Araştırma ve Uygulama Birimi ile ülkemizin araştırma-geliştirme (AR-GE) Faaliyetleri içinde önemli bir konuma sahiptir.
91 Öğrenci Kulübü ve Topluluğu ile öğrenci etkinlikleri arasında ilk sırada yer alarak, kulüpleri aracılığı ile toplumsal sorumluluk faaliyetlerine, sosyal ve kültürel etkinliklere imza atmaktadır.
BİR DÜNYA ÜNİVERSİTESİ Uluslararası sınır çizgilerinin giderek belirsizleştiği ve hızla küreselleşen dünyada bilim insanı yetiştiren ve bilim üreten üniversitelerin de evrensel olması gerekmektedir. Bu nedenle üniversite olarak uluslararasılaşma çalışmalarına önem veriyoruz.
Üniversitemiz bünyesinde yer alan uluslararası ilişkiler birimimizin yapmış olduğu ikili anlaşmalar ve dahil olduğu programlarla uluslararasılaşma hedefimize her geçen gün daha da yaklaşmaktayız.
Üniversitemizin öğrencilerini yurtdışında bir çok ülkeye gönderdiğimiz gibi dünyanın farklı coğrafyalarından gelen öğrencilere de ev sahipliği yapmaktayız. Farklı Programlar aracılığı ile çok sayıda öğrencimize yurtdışında okuma imkanı sağlanmaktadır.
Erasmus Programı: 24 ülkeden 168 üniversite ile 66 bölümde 280 anlaşma yapılmıştır. Bu çevrede 280 öğrencimiz anlaşmalı üniversitelere gitmiş, çok sayıda öğrenci üniversitemize gelmiştir. Ayrıca 2017 yılı itibari ile 24 farklı ülkeye 328 öğrencimizin eğitim ve staj maksadı ile gönderilmesi planlanmaktadır
Farabi Programı: Yüksek Öğretim Kurumları arasında, öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır. Erasmus ile benzerlik gösteren Farabi, ulusal sınırlar içinde yer alan yüksek öğretim kurumları arasındaki değişimi hedeflemektedir. Bu program kapsamında şu ana kadar 354 öğrenci üniversitemize gelmiş, 202 öğrencimiz de başka üniversitelere gitmiştir.
Mevlana Programı: Yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini gerçekleştirmeyi amaçlayan bir programdır. Bu program kapsamında şu ana kadar 5 üniversite ile anlaşma imzalanmış olup, çalışmaları devam etmektedir.
Son iki yılda yabancı öğrenci sınavını kendisi gerçekleştiren üniversitemiz dünyanın her ülkesinden 1500’ün üzerinde öğrenciye eğitim vermektedir. Önümüzdeki yıllarda üniversitemize yurtdışından eğitim için gelen öğrenci sayısının 5000 seviyesine ulaşması planlanmaktadır.

İşletme Kulübü
İşletme Kulübü

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ

KOCAELİ

2

Yaklaşan etkinlik bulunmamaktadır.

Buralar değerlenecek, şimdiden yerini al :)

Kemal T.

Hereke Ömer İsmet Uzunyol Kampüsü çok güzel :)

0 yanıt27.09.2018 - 04:22

1 Kulüp

0 Etkinlik

Bu alana reklam verebilirsiniz